top of page

ללמד שחקנית ליברו להנחית 

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת, ללמד שחקנית ליברו להנחית
מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת, ללמד שחקנית ליברו להנחית

מאת: לוני רוזנבלום​, 23/9/2016

בשנים האחרונות ענף הכדורשת עובר תהליך של שדרוג, התמקצעות והבנת משחק שונה מאשר בתחילת דרכו, הן בקרב המאמנים השונים והן בקרב שחקניות הקבוצות.

לימוד ואימון הכדורשת בימינו כולל בתוכו מספר אלמנטים אשר תפקידם לשפר ולייעל את תפקוד השחקניות והקבוצה במצבים שונים, תוך התחשבות בהרכב השחקניות על המגרש ובפעולות קבוצה היריבה.

במקרים בהם הקבוצה מתחברת כיחידה אחת הפועלת כמכונה משומנת ומיומנת, כל שחקנית בעמדתה החזקה יותר כמו גם בעמדות אחרות ותוך שימוש ביכולות האישיות שלה, כל שנותר הוא לנסות להרוויח מספר יתרונות נוספים מכל אחת כדי שהקבוצה תהיה מוכנה לכל מצב, בכל אימון ומשחק ובכל שלב ואתגר של העונה.

אימוני קבוצות כדורשת כוללים בין היתר עבודה על כושר וסבולת כלליים, כוח שריר, כוח מתפרץ, מהירות, זריזות, מניעת פציעות, מיומנויות תפיסה, מסירה, הנחתה וחסימה, טכניקה אישית, טקטיקה ותיאום קבוצתיים, וכמובן לא מעט פסיכולוגיה אישית וקבוצתית.

כפי שניתן להבין...לא מעט עבודה מצד המאמנים והשחקניות לאורך העונה.

מצד אחד, בקבוצות רבות קיימת הנטייה להקצות תפקידים ספציפיים לשחקניות, לשפר ולפתח אצלן את היכולות המובילות ומתוך הנחה וידיעה שבתפקיד המיועד כל שחקנית תוכל להפיק את המקסימום מיכולותיה וכישוריה, בין אם כמנחיתה או חוסמת על הרשת ובין אם כשחקנית הגנה ומקשרת בין הקו האחורי לקדמי וביחד, כל השחקניות יביאו להשגת המטרה - ניצחון.

מצב זה מתקיים בדרך כלל על בסיס הנתונים הפיזיים, היכולות התנועתיות ויכולת ראיית המשחק של כל אחת וכמובן, גם לפי בחירת המאמנים. הנחה ושיטת עבודה זו הינן נפוצות, בעיקר במסגרות ברמות הגבוהות, אך לא רק.

מאידך, כפי שקיים בלא מעט ענפי ספורט קבוצתיים אחרים, שיטת האימון הנהוגה גם כן בכדורשת היא העקרון שכל שחקנית תעשה הכל, כמה שיותר ובצורה הטובה והיעילה לה ולקבוצתה. מדובר בעיקר במסגרות ברמת מתחילות או בקבוצות אשר קיימת בהן מגבלת כמות או נתונים פיזיים של שחקניות אשר מאלצים להתאמן ולשחק בצורה מותאמת ושונה מעט.

כלומר, שחקניות גבוהות לומדות לא רק להנחית ולחסום אלא גם משפרות את הכוח המתפרץ, המהירות והזריזות, בחירת המיקום הנכון וראיית המשחק הכוללת שלהן אשר יוכלו לעזור בעת הצורך בעמדות הקו האחורי או בחיפוי שחקנית חוסמת/מנחיתה אחרת בקו הקדמי.

על עקרון זהה והפוך עובדים עם שחקניות נמוכות אשר רוב ייעודן הוא לבצע פעולות הגנה, מסירה וחיפוי בקו האחורי או הקדמי. במקרים רבים, שחקניות אלה מתורגלות פחות, ואם בכלל, בפעולות התקפה וחסימה בקו הקדמי מתוך הנחה שבעת אימון או משחק הן לא יהיו יעילות בפעולות אלה עקב גובהן  או כוחן.

בנוגע לביצוע חסימה על ידי שחקנית נמוכה אשר לא עוברת בניתור את גובה השפה העליונה של הרשת, ניתן לומר כי ההחלטה שלא להשקיע מעבר למינימום בלימוד ותרגול פעולות חסימה בקרב שחקניות עם מאפיינים כאלה הינה בהחלט מוצדקת. זאת, למרות שאת המיומנות והטכניקה עצמן לא יזיק שכל שחקנית תלמד ותדע, גם אם רק כחלק מלימוד היסודות והבנת המשחק.

לגבי ביצוע מכת פתיחה חזקה או אסטרטגית או לגבי הנחתה/העברת הכדור את הרשת באופן חכם לאזורים ייעודיים בחלקת הקבוצה היריבה, כאן כבר יש מקום להשקיע קצת יותר בכל השחקניות. כל אחת ממיומנויות אלה אשר מטרתן להביא את הכדור לצד הקבוצה היריבה לצורך צבירת ניקוד הינן מיומנויות אשר קל יותר ללמדן וכך לבצען טוב יותר לאורך זמן, בין אם בכוח, בחוכמה או שניהם יחד.

שחקנית נמוכה אשר רוב פעולותיה מתקיימות מתחת לקו הרשת העליון, מסגלת לעצמה ומתוקף תפקידיה השגרתיים, דפוסי תנועה וראיית משחק אשר עם הזמן עשויים "לבטל" את נוכחותה כשחקנית אסטרטגית במכת הפתיחה או בקרבת הרשת כחלק מתהליכי ההתקפה של קבוצתה.

על כן, חשוב לייחד חלקי אימון ותרגול של כל הפעולות ומצבי המשחק לטובת כלל השחקניות - ההגנתיות, ההתקפיות, שחקניות הרכב ושחקניות מחליפות כאחת.

מדוע? ראשית, כי הבנת פעולת משחק והתוצאות האפשריות שלה בהגנה ובהתקפה, גם אם מבוצעת ברוב המקרים על ידי שחקניות אחרות, תביא לשיפור הערכת מצבי משחק שונים בקרב כל השחקניות ותשפר את הביצועים הכלליים ברמה האישית והקבוצתית. 

שנית, כי לעולם לא תדעו מתי שחקנית גבוהה תבצע את "הצלת המשחק" או שחקנית המשמשת ליברו כל העונה תיאלץ לתפקד כשחקנית רגילה ובכדור המכריע תזרוק או תנחית את הכדור אשר יביא את נקודת האליפות לקבוצתכם.

בסופו של דבר, עדיף שלכל שחקנית יהיה את מירב הכלים כדי להשתמש בהם בעת הצורך, מאשר שברגע המכריע היא תצטרך לבצע פעולה שמעולם לא למדה ותרגלה אפילו פעם אחת.

 

 

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ואירועים לספורטאים וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page