top of page

כיצד להפוך קבוצה טובה לקבוצה מצוינת

מקבוצת כדורשת טובה למצוינת
אימון כדורשת,קבוצת כדורשת,השתלמות כדורשת,מאמן כדורשת,מאמן כדורשת אישי, לוני רוזנבלום, מדריך כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום​, 14/9/2017

כמאמנים, אנו עובדים קשה כדי ליצור ולפתח קבוצה טובה ואשר עובדת בצורה מיטבית ביחד, מספקת ביצועים גבוהים, תוצאות אישיות וקבוצתיות באיכות הגבוהה ביותר ועוד. כמו כן, אנו דורשים הבנה, אמונה ותמיכה באידאולוגיות המקצועיות שלנו.

קבוצה טובה הנה עסקת חבילה אשר כוללת תמיכה ועונג להתאמן ולאמן בה. עם זאת, הסימן לדרך אימון טובה ועלייה בגרף ההתקדמות וההישגים היא לא בניית קבוצה טובה אלא פיתוח וקידום קבוצה מצוינת.

מיצוי יכולות השחקניות והקבוצה בדרך לביצוע המלאכה כפי שנדרש הינו רק קצה הקרחון. על מנת לעשות דברים מיוחדים ולהגיע ליעדים מיוחדים – יש צורך בקבוצה מצוינת.

 

להלן ארבעה שלבים אשר יש להניע על מנת להפוך קבוצה טובה למצוינת:

 

1. דינמיקה  קבוצתית

רוב הקבוצות הטובות הן בעלות חיבור, סנכרון ורמת סינרגיה גבוהה בין השחקניות. קיימת כימיה גדולה והבנה בין שחקניות הקבוצה והמאמנים וניתן לומר שכולם יחד פועלים בהרמוניה מושלמת לצורך השגת המטרות הקבוצתיות לאורך העונה.

לקבוצה מצוינת יהיו מאפיינים דומים לאלה של קבוצה טובה, אך להבדיל ממנה, לא תמיד תהיה הרמוניה מושלמת בין השחקניות לבין עצמן או בין השחקניות למאמנים ברמה המקצועית.

כדי להטמיע חדשנות ומקצועיות יש צורך ברמה מסוימת של "תסיסה חיובית" בתוך הקבוצה...רמה מסוימת של חיכוך בריא ומכבד בין השחקניות והמאמנים אשר ייצרו דיונים ו"חילוקי דעות" מקצועיים משמעותיים אשר יובילו את הקבוצה קדימה.

במטרה להעלות רעיונות חדשים ויצירתיים ואסטרטגיות משחק שונות, בקבוצה מצוינת, כל אחת ואחד יאתגרו אחד את השנייה כמה שיותר על מנת למצוא פתרונות חדשים ולאו דווקא יסכימו על כל דבר לאורך הדרך.

 

2. יוזמה

קבוצה טובה שואפת ומכוונת למטרה מסוימת בתחילת העונה ובמהלכה ומבינה מהן הציפיות מכל שחקנית בנפרד וכקבוצה יחד על מנת להשיגה. תפקיד המאמן לוודא כי מטרות הקבוצה הן ברות השגה על ידי וידוא כי כל שחקנית משיגה את היעדים האישיים שלה ואשר תואמים את המטרה הכוללת של הקבוצה.

בקבוצה מצוינת, ברגע שהמסר הועבר והמטרות הכלליות הוגדרו, נוכל לראות את שחקניות הקבוצה והמאמן פועלים באופן פרואקטיבי וברדיפה אחרי השגת המטרות הללו ללא הפסקה. לא רק שהקבוצה מבינה מה מצופה ממנה, אלא שהיא גם לוקחת את הפילוסופיה ואת האידאולוגיות המוגדרות לשלב הבא על ידי נקיטת יוזמה ומעשים בפועל. ניתן לומר, כי קבוצה מצוינת תלך את ה"קילומטר הנוסף" עד לנקודה של מציאת "גבולות חדשים".

 

3. גיוון ויצירתיות

קבוצה טובה כוללת בדרך כלל שחקניות מוכשרות ומיומנות אשר מכירות ושולטות ברזי המשחק השונים. עבור מאמן, לעתים עשוי להיווצר אתגר לא קטן בהרכבת קבוצה של שחקניות אינדיבידואליות מיומנות מאוד והשגת עבודה משותפת למען מטרה אחידה.

כדי לפתח קבוצה בעלת ביצועים גבוהים ומקסימליים, יש לנסות לכלול בקבוצה שחקניות בעלות כישורים ויכולות מגוונים ושונים, ואם אפשר שיהיו כמה שחקניות ורסטיליות (רבגוניות) בעלות מספר יכולות שונות וברמת מיומנות מתקדמת בכל אחת מהן – מה טוב.

קבוצה אשר שחקניותיה הן בעלות יכולות ומיומנות מגוונות יכולה לעמוד בפני אתגרים רבים ושונים באימונים ובמשחקים במהלך העונה. מצב זה מעניק גם למאמן אפשרויות רבות בכל הנוגע לשימוש במספר שחקניות גדול יותר, סוגי הרכבים משתנים, טקטיקות ופתרונות נוספים בזמן המשחקים.

כמו כן, לא מומלץ להפריד בין שחקניות ההרכב הפותח לבין שחקניות הספסל בכל הנוגע לתרגולים השונים באימונים. שילוב אימון ותרגול של כלל השחקניות יחד בכמה שיותר הזדמנויות ומצבים יגביר את כוח הספסל והשחקניות בעלות הכישורים והמיומנויות הספציפיות העומדים לרשות הקבוצה בעת הצורך במשחקי הליגה. כך בדיוק נמדדת קבוצה מצוינת.

 

4. אמון

אין הרגשה טובה יותר מאשר להתאמן ולאמן בקבוצה של שחקניות בעלות חיבור טוב ואשר מכבדות זו את זו, דואגות אחת לשנייה ומתפקדות כמקשה אחת על המגרש באימונים והמשחקים. שחקניות בקבוצות מצוינות נהנות להיות ולהתאמן אחת עם השנייה ויחד עם המאמנים.

דבר חשוב אשר הופך קבוצה למצוינת הוא הקשר החזק, המעמיק, המקצועי, ולפעמים אפילו האישי, אשר יוצרות השחקניות ביניהן. נושא זה בא לידי ביטוי לא רק ביכולת להתאמן ולשחק היטב, אלא גם ביכולת לדעת ליהנות תוך כדי פעילות. במידה וקיימת אווירה של נוחות, אמון וידידות בקבוצה, הקבוצה יכולה להשיג דברים נפלאים מאחר וה"תחרות השלילית" בין השחקניות נעלמת מפני השטח.

בעוד שדינמיות וגיוון עשויים לעתים לשבש תהליכים ורמת התקדמות בקבוצות כדורשת, שני אלה יכולים להיות מאפיינים חיוביים מאוד במידה ושחקניות הקבוצה לומדות לתת אמון ולכבד אחת את השנייה. קבוצה מצוינת יודעת שבכדי להגיע להישגים גדולים והתקדמות יעילה ומקסימלית, סך היכולת והמיומנויות הקבוצתיות חייב להיות גדול בהרבה מסך היכולת והמיומנויות של כל שחקנית בנפרד. מאפיין זה חייב להיות בעל אפקט מכפיל.

מאמן אשר שואף לבנות קבוצה מצוינת חייב למצוא דרכים להעצים את הקבוצה שלו עם הידע והיכולת המיטביים על מנת להגיע לגדולה ולהישגים בסופו של דבר.

 

בהצלחה!

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ומחנות אימון לשחקניות וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page