top of page
Anchor 2

פציעות אצבעות נפוצות בקרב שחקניות כדורשת

פציעות אצבעות בקרב שחקניות כדורשת
פציעות אצבעות בקרב שחקניות כדורשת
פציעות אצבעות בקרב שחקניות כדורשת
פציעות אצבעות בקרב שחקניות כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום וינאי ברק, 20/10/2016

 

פציעות בכף היד, בכללן פציעות באצבעות, הינן מקרים שכיחים מאוד בקרב ספורטאים ושחקנים הנוטלים חלק במשחקי כדור, ביניהן גם נשים אשר פעילות במסגרות הכדורשת השונות. בשנים האחרונות עולה המודעות לענף כדורשת הנשים בישראל, ויחד איתה עולה גם מספר הנשים המשתתפות בתדירות ובעקביות באימוני ומשחקי קבוצות הכדורשת בחוגים ובליגות השונות ברחבי הארץ.

 

מצבים של פציעות באצבעות במהלך פעילות כדורשת יכולים לנוע בטווח שבין פציעה קלה אשר דורשת טיפול בסיסי ולאחריו ניתן לחזור לפעילות מלאה ובמהירות, לבין פציעה קשה ומורכבת אשר משביתה את השחקנית לתקופה מסוימת או אף עשויה לחייב ניתוח לצורך תיקון הנזק. פציעה באצבע במהלך אימון או משחק כדורשת נשים יכולה להיווצר כתוצאה ממספר גורמים, כאשר ברובם ככולם מעורב מגע עם הכדור עצמו. בין הגורמים לפציעות באצבעות ניתן למצוא מקרים בהם מונחת הכדור על ידי שחקנית יריבה והשחקנית המגנה נחבטת ממנו בקצות האצבעות בעת ניסיון תפיסתו (האצבעות נעולות במצב ישר או שמצב הידיים אינו אידאלי לצורך ביצוע התפיסה).

 

כמו כן, גם מצב בו שחקנית מנסה לתפוס כדור נמוך מאוד אך אינה מגיעה אליו ובסופו של דבר הכדור פוגע ברצפה וניתז בחזרה לעבר כפות הידיים והאצבעות אשר מושטות לכיוון הרצפה אינו נדיר ועשוי לגרום לפציעה ונזק ברמות שונות. מקרים נוספים של פציעות בכף היד ובאצבעות יכולים להופיע בעת ניסיון חסימה מעל הרשת, כאשר הנחתה חזקה פוגעת באצבעות וגורמת לפגיעה בהן או בעת היתקלות בין שתי שחקניות תוך ניסיון תפיסת כדור תוך במהלך האימון או המשחק. את רוב הפציעות הנ"ל ניתן לנסות למנוע על ידי לימוד התמצאות במרחב, טכניקת תפיסה, מסירה ותנועה לשם ביצוע הפעולות הנדרשות, כמו כן, גם נושא התיאום הקבוצתי עשוי לתרום לכך.

בין פציעות האצבעות הנפוצות בענף הכדורשת ניתן למצוא את:

 

Mallet Finger – פציעה נפוצה מאוד אשר נגרמת כתוצאה מפגיעה חזקה בקצה האצבע המיושרת וגורמת לכיפוף מהיר ולא רצוי של פרק האצבע המרוחק ולעתים קרובות גם לקריעת הגיד האחראי על פשיטת פרק אצבע זה (המיישר).

טיפול מהיר הינו הכרחי לצורך מניעת סיבוך הפציעה ובדרך כלל כולל גם ניתוח כחלק מהתהליך.

 

Jersey Finger – פציעה הפוכה לקודמתה ואשר מנטרלת את האפשרות לבצע כפיפה של מפרק האצבע המרוחק. מצב זה נוצר במקרים בהם מבוצעת כפיפה רצונית (קונצנטרית) של האצבע ובו זמנית מופעל עליה כוח פשיטה (אקסצנטרי) ובכך נפגע הגיד האחראי על פעולת הכפיפה של הפרק האצבע המרוחק. גם כאן טיפול מהיר הינו הכרחי ולעתים אף נדרש ניתוח.

 

Volar Plate Injury – במקרה של פריקת אצבע אשר אינה כוללת שבר, זוהי פציעה אשר כוללת את המשטח של הגליל האמצעי באצבע. בדרך כלל מגיעה עם פריקה כלשהי שמושכת את הרצועות וגורמת לשבר מפרקי.

 

Trigger Finger – מצב בו אצבע במצב כפיפה "ננעלת" במצב זה ולא ניתן לישרה. מצב זה מופיע במקרים בהם קיימת דלקת בגיד המכופף באצבע הרלוונטית. בדרך כלל מדובר בפציעה כרונית אשר אינה מתרחשת בבת אחת, אלא מחמירה לאט, עד שהגיד לא מצליח לעבור באופן חופשי בקופסית המפרק. ניתן למנוע החמרה, ובוודאי מצב של ניתוח, על ידי טיפול מהיר ונכון בפציעה.

לצורף הפחתת הסיכויים לפגיעה וכחלק מאביזרי אימון ומשחק לשחקניות, קיימים אמצעי עזר וחבישות אצבעות שונות כגון 

מגני אצבעות, טייפ אתלטי לבן, טייפ אתלטי חום, תחבושות קובן נדבקות לעצמן ועוד אשר ניתן להשתמש בהם על מנת לנסות למנוע פציעות אלה, או לשימוש לאחר פציעה על מנת לתת תמיכה לאצבעות ולהקטין את הסיכוי לפגיעה נוספת או חוזרת בהמשך.

 

למרות שלא ניתן למנוע פציעות אצבעות בצורה מוחלטת, בהחלט ניתן לבצע כמה פעולות אשר יקטינו את הסיכוי לכך.

בין היתר, ניתן לעבוד על תרגילי גמישות וחיזוק לאצבעות, אפילו בעזרת כדור המשחק עצמו. בנוסף, חשובה עבודה על תרגילים מכינים או כאלה אשר מדמים מצבי אימון ומשחק דומים ועל מנת להיערך בהתאם לרגע האמת ולנסות להימנע מפציעה בלתי מחויבת.

כמובן ששימוש באביזרי הגנה וחבישה לכדורשת יכול לעזור תמיד במניעת פציעת האצבע הבאה או בשיקומה בעת פציעה קיימת.

 

 

לוני רוזנבלום (B.Ed) - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ואירועים לספורטאים וקבוצות.

www.loniros.com

 

ינאי ברק (BPT) הינו פיזיותרפיסט בכיר מוסמך שיקום פציעות ספורט על-ידי ההתאחדות לכדורגל בישראל.

פיזיותרפיסט בכיר בקבוצת הכדורסל של הפועל "בנק יהב" ירושלים בליגת העל.

שותף בקליניקה "פיזיואקטיב" בירושלים ובמודיעין.

בשיתוף אתר "כדורשת שופ" - ציוד ואביזרי אימון ומשחק מקצועיים לקבוצות ומאמני כדורשת www.kadureshet-shop.net

bottom of page