top of page

הדברים אשר בשליטת שחקנית הכדורשת

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת
מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום​, 13/7/2018

רבים הם המרכיבים אשר נכללים במשחק הכדורשת, החל מהשחקניות והמאמנים, דרך מרכיבי כושר גופני ומיומנויות משחק, חוסן מנטאלי, הקהל, השופטים ועוד.

במאמר זה נתרכז במרכיבים אשר שחקנית הכדורשת יכולה לשלוט בהם על מנת להשיג תוצאות טובות יותר ברמה האישית והקבוצתית.

 

1. המאמץ האישי של השחקנית/קבוצה – במשחק קבוצתי שכזה די קשה לשלוט על התוצר הסופי אשר קבוצה יכולה לנפק במהלך אימון, משחק או עונה. עם זאת, ברמה האישית והקבוצתית בהחלט ניתן לשלוט בצורה מלאה על רמת המאמץ המושקע בכל אימון ומשחק. משפט חשוב מאוד שאני דואג להעביר לכל קבוצה שאני מאמן הינו:

"במידה וכל שחקנית תשקיע 100% מהרצון והיכולת שלה ועדיין נפסיד, אין לי בעיה. במידה וכל שחקנית תשקיע 90% מהרצון והיכולת שלה ונפסיד, יש לכולנו בעיה".

 

2. מכת הפתיחה, המסירה וההנחתה – אלו הם שלושה מצבים נפוצים במהלך משחק הכדורשת בהן לכל שחקנית יש שליטה על הפעולה אותה היא עומדת לבצע.

במכת הפתיחה שחקנית מיומנת יכולה לזהות פעם אחר פעם נקודת תורפה אצל הקבוצה היריבה בקבלת הכדור ובכך להפיק נקודות קלות לקבוצתה.

בזמן המסירה, מאחר והאחריות על טיב המסירה הינו תמיד של המוסרת, שחקנית יכולה לשלוט כיצד ולאיזו שחקנית למסור, בין אם זה מקו אחורי לקדמי או בזמן ביצוע תרגיל התקפה על הרשת, תוך ביצוע הטעיות ועוד. לבסוף, גם בהנחתה השליטה והתכנון כיצד ומהיכן יש לבצע את ההנחתה הינם מרכיבים חשובים אשר עשויים להביא לצבירת נקודות ואף לניצחונות ברגעים מכריעים.

 

3. תקשורת ותמיכה אישית וקבוצתית – אחד המרכיבים החשובים בכל ענף ספורט קבוצתי.

בין אם מצב שחקנית מסוימת והקבוצה טוב יותר ובין אם פחות, יש לנסות ליצור תמיד מצב של תמיכה ועידוד בקרב השחקניות בכל זמן נתון ותוך שימוש בתקשורת חיובית בלבד. כמו כן, תוספת שילוב של הומור בין שחקניות הקבוצה תמיד יכול לעזור במצבים אלה.

 

4. מוטיבציה אישית וקבוצתית – כאשר קיימת מוטיבציה ללמוד, לתמוך, להתקדם ולהגיע להישגים באשר הם בקרב שחקניות, הדברים בדרך כלל ייעשו יותר פשוטים ואוטומטיים עם הזמן.

ככל שרמת המוטיבציה של כל שחקנית, ובוודאי ברמה הקבוצתית, גדול יותר, כך קל יותר להתגבר על כל מכשול אשר עשוי להיווצר במהלך העונה...פיזי, מנטאלי וכדומה.

 

5. שמירה על כושר מינימאלי ותזונה סבירה – לא רק במגרש חשוב לשמור על "תנאי תחזוקה" סבירים של הגוף, בעיקר כאשר מדובר בענף ספורט אשר אינו מקצועני כגון ענף הכדורשת.

במהלך השגרה היומיומית, יש לנסות לנצל כל הזדמנות לשמור ולשפר את הכושר הגופני הכללי שלכן...העדיפו עליה במדרגות על פני שימוש במעלית, החנו את הרכב במרחק ממקום העבודה ובצעו הליכה רבה ככל האפשר. שמרו על תזונה נאותה, בעיקר בתקופה שבין העונות על מנת לשמור על משקל יציב...ומצד שני, הרשו לעצמכן להתפנק עם גלידה או קינוח אחר מדי פעם.

דאגו תמיד לדעת להפריד בין מרכיבי התזונה החיוניים לבין אלה שעשויים להיות מיותרים.

 

6. למידה למידה למידה – כל שחקנית יכולה לטעות ולהיכשל במהלך אימון ומשחק, אך היא לעולם לא תוגדר ככישלון וזהו רק חלק מתהליך הלמידה של עקרונות המשחק ושיטת הפעולה של כל מאמן. עבודה קשה כאשר המאמן שלך צופה בך, ועבודה קשה עוד יותר כאשר הוא לא עושה זאת, הם ערובה להצלחה בטווח הארוך.

כל שחקנית צריכה להיות יצירתית ו"לנסות דברים" מתוך ידיעה שכאשר היא עושה דברים חדשים שמעולם לא עשתה קודם, היא תטעה, אך בו זמנית גם תלמד מטעויותיה.

כאשר עובדים קשה צריך רק לוודא שהשגיאות הן חיוביות ושניתן להפיק מהן לקחים אשר יקדמו את השחקנית והקבוצה כאחד.

 

7. גישה – פעמים רבות בספורט, לא תמצאו משהו חשוב יותר מאשר גישה אישית וקבוצתית למשחק ולמסגרת המקצועית/חברתית.

ללא קשר לתוצאה, למצב הקבוצה, למאמן ולכל שאר הדברים אשר ניתן להיתקל בהם במסגרת הקבוצתית בכדורשת, גישה חיובית ליחסים בין חברות הקבוצה ולפתרון בעיות מתוך אהבת המשחק יביאו בדרך כלל לתוצאות טובות יותר...ולא רק לגבי ניצחונות והפסדים.

 

8. מנהיגות – במרבית המקרים קיימת שחקנית קפטנית אחת בלבד בכל קבוצה, אך מנהיגה על המגרש כל אחת יכולה להיות...אם היא רק תבחר בכך.

בסופו של יום, מדובר באמונה של כל שחקנית בעצמה ובחברותיה לקבוצה לבצע את המוטל עליהן בשעת הצורך, בהתאם למצב המשחק והנחיות המאמן וליכולת של כל שחקנית לתת ולקבל תמיכה גם כשלא הכל עובד לפי התכניות, כאשר זוכים בנקודה או סופגים נקודה. מנהיגות נמדדת הן על המגרש והן מחוצה לו.

 

9. מטרות ויעדים – אישיים וקבוצתיים. ניצחון או הפסד אחד אינם משנים את השליטה של שחקנית על המטרות שלה, במידה ואלה  מוגדרות באופן שיטתי ומציאותי, תוך מאמץ תמידי להשיגן. יש להגדיר שיטות לאימון, למשחקים ולחיי היום-יום, מתוך ידיעה כי רוב המטרות הן צעדים קטנים בדרך למטרה הסופית - המטרה הגדולה והעיקרית.

 

10. מחויבות, נחישות והתמדה – אלה בעצם הדברים אשר מהווים בסיס חשוב ומכנה משותף לכל מה שנאמר קודם לכן.

שחקנית אשר מקבלת החלטה שמחויבות מקצועית וחברתית אישית לקבוצה, לאימונים ולמאמן הם דבר בלתי נפרד מעצם היותה חלק מקבוצת כדורשת, תוכל להשיג בקלות את היעדים הקודמים, ובעיקר כאשר מדובר במספר גדול של שחקניות כאלה בקבוצה – כך גם חוזק ולכידות הקבוצה הכולל יהיו גדולים יותר.

ככל ששחקנית תתמיד בהגעה לאימונים ולמשחקים ותהיה נחושה להשתפר, לשפר את חברותיה ולקדם את הקבוצה בכל דרך אפשרית, התוצר הכולל יהיה איכותי ולטובת כל סגל הקבוצה.

גם כאן, רמת השליטה של כל שחקנית לגבי המחויבות האישית והקבוצתית נתונה בידיה בלבד, ובתנאי שהצלחתה האישית, כמו גם של הקבוצה עומדת לנגד עיניה.

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות, מחנות אימון ואירועי כדורשת לשחקניות, מאמנים וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page