top of page

שבע המהירויות בכדורשת

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום​, 16/3/2018

מהירות בספורט ניתנת להגדרה כיכולת להגיב לגירוי בסך הנמוך ביותר של זמן ובאמצעות תנועות מחזוריות/תבניתיות או אקראיות ובשילוב התנגדות מוגבלת. 

במילים אחרות, מהירות בספורט הינה תערובת של מספר רכיבים פסיכו-פיסיים אשר מבוצעים על ידי העוסקים בפעילות. רכיבים אלה כוללים בין היתר ציפייה, קבלת החלטות, תגובות, תפיסה, מסירה, זריקה, תנועה במהירות מרבית ללא כדור, פעולות עם כדור, קריאת והבנת רזי המשחק ועוד.

כל המרכיבים הללו קשורים זה בזה ויש להם השפעה משמעותית על המהירות של שחקניות הכדורשת בזמן אימון ומשחק.

לכל סוג מהירות קיימים מאפיינים משלו ודרושים לו מאפייני אימון ותרגול שונים וייחודיים. הטמעת מאפיינים אלה בצורה נכונה ועקבית, תוביל ברוב המקרים להישגים וניצחונות רבים בקרב קבוצות הכדורשת השונות ולאורך זמן.

 

קיימים תרגילים רבים אשר כוללים שימוש ברשת, כמו גם תרגילים אחרים אשר כוללים בעיקר מגע עם הכדור ונושאי מיקום ותנועה על המגרש. כמו כן, ידוע כי נקודות רבות במשחק מושגות על ידי פעולות כגון זריקה אל מחוץ לגבולות המגרש וכדומה, במצב בו השחקניות הזוכות בנקודה ידעו לקרוא את מהלך הכדור מראש. 

מצב זה נקרא "תחושת מגרש" – תחושה קינטית בנוגע לכל מהלך אשר מתבצע על המגרש.

 

להלן פירוט שבעת סוגי המהירויות הקיימים אצל כל שחקנית כדורשת:

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת
אימון כדורשת,קבוצת כדורשת,השתלמות כדורשת,מאמן כדורשת,מאמן כדורשת אישי, לוני רוזנבלום, מדריך כדורשת
אימון כדורשת,קבוצת כדורשת,השתלמות כדורשת,מאמן כדורשת,מאמן כדורשת אישי, לוני רוזנבלום, מדריך כדורשת

שבעת סוגי המהירויות לעיל הנם חלק בלתי נפרד מכל ביצוע של שחקנית כדורשת באשר היא - ברמה התחלתית ורמה מתקדמת כאחד.

 

מהירות תודעתית נוגעת ליכולת של השחקנית להבין את מיקומה ביחס לחלל ולמגרש ובהתאם לכך לקשר את מצבה למצב המשחק.

בכדורשת, מעל 50% מהזמן מוקדש למבט כלפי מעלה/הרשת ועל כן חשיבות התודעה של השחקנית בכל הנוגע למיקומה על המגרש ולקווי הגבול שלו וביחס לרשת. במקרה זה, באות לעזרתה גם האנטנות אשר מוצבות בשני צידי הרשת.

 

להבדיל מענפי ספורט אחרים בהם ניתן להשהות ולהחזיק את הכדור לפרק זמן ארוך, בכדורשת לא קיימת אפשרות זו ועל השחקניות להשתמש במהירות גבוהה בעת ביצוע הפעולות השונות. אתגר נוסף הקשור למהירות התודעתית הינו קיומה של הרשת באמצע המגרש והעובדה שאסור לשחקניות הכדורשת לגעת בה או לעבור תחתיה.

כאשר שחקנית נמצאת במרחק שלושה מטרים לא אמורה להיות כל בעיה, אך הדבר שונה מאוד במרחק של מטר או פחות מהרשת ובעת שהמבט מוטה כלפי מעלה.

בנוסף, בעוד שברגע מסוים שחקנית עשויה למצוא את עצמה מנחיתה מעל גובה הרשת, מיד אחר כך היא עשויה למצוא את עצמה משתטחת על הרצפה בניסיון להציל כדור אבוד. סיטואציה זו דורשת תרגול רב של מצבי משחק שונים לצורך שיפור מהירות התודעה של השחקנית.

 

מהירות קריאת מצבים הנה היכולת לזהות מצבים לפני שהם קורים בפועל על המגרש. יכולת זו נרכשת על ידי צבירת ניסיון במצבים דומים קודמים.

לצורך יעילות מירבית, חשוב שמצבים קודמים אלה יהיו בעלי מאפייני המשחק עצמו ולא תרגול כללי אחר אשר רחוק מהמציאות הספורטיבית.

 

מצב קלאסי של קריאת מצב משחק הנו תפיסת כדור מהנחתה של שחקנית יריבה. במצב זה שחקנית יריבה מנחיתה בדרך כלל בעוצמה ובמהירות רבה, בעוד השחקנית המגינה צריכה להגיב ולתפוס את הכדור במרחק מספר מטרים ממנה, ברגע הנכון ובמיקום הנכון.

גם במצבי חסימה העיקרון הוא זהה, בזמן שלאחר הוצאת מכת פתיחה על הקבוצה בהגנה לזהות מבעוד מועד מי השחקנית היריבה עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לבצע את ההנחתה, וזאת על סמך הניסיון מההתקפות הקודמות ולמידת יכולות השחקניות היריבות בכלל. על סמך אלה מנסים לבצע את מהלך החסימה הטוב והיעיל ביותר אשר נכון לאותו רגע.

קיימות קבוצות אשר מגדילות לעשות ומנתחות צילומי וידאו של קבוצות יריבות, דבר אשר עוזר ומייעל את מהירות קריאת המצבים בעת מפגש עם קבוצות רלוונטיות.

 

מהירות קבלת החלטה הינה היכולת לבצע את הפעולה הנכונה בזמן משחק מתוך מגוון רחב של אפשרויות, בזמן הקצר ביותר.

כמו שתי קודמותיה, גם יכולת זו מתפתחת תוך כדי תרגול ואימון מצבים ומאפייני משחק. שחקניות טובות מקבלות החלטות נכונות תוך כדי שהן נמצאות במצב ניטרלי ותוך שימוש בשתי המהירויות הקודמות.

"אני צריכה לקפוץ על מנת להיות במקום הנכון ובזמן הנכון" – במידה ושחקנית מסוגלת לבצע זאת היא נמצאת במצב ניטרלי ובו יש בידיה את מגוון האפשרויות הגדול ביותר. 

 

דוגמה טובה למהירות קבלת החלטה יכולה להיות שחקנית מוסרת בעמדה 3 אשר חייבת להציב שחקנית מנחיתה בעמדת יתרון מול שחקנית הגנה יריבה או בעת ששחקנית מנחיתה צריכה לוודא שהיא זורקת כדור מעל הרשת לכיוון שחקנית הגנה איטית או חלשה בתפיסה אצל הקבוצה היריבה. לכל אלה יש לא יותר מאשר שנייה אחת להתבצע בצורה הטובה והיעילה ביותר. מהירות קבלת החלטה מהירה הינה בדרך כלל יתרון, שכן מאפשרת פחות זמן תגובה לפעולת שחקנית יריבה וגם עשויה להקטין סיכוי לטעויות.

 

מהירות תגובה מוגדרת היכולת לבצע פעולה בהתאם לתנועה קודמת של הכדור, של שחקנית יריבה או של חברה לקבוצה.

עד עתה נידונו מהירויות אשר תלויות בעיקר בלימוד מניסיון במצבי משחק קודמים: תודעת מיקום על המגרש, קבלת החלטה בטרם תנועת הכדור או שחקנית וקבלת החלטה לאחר תנועת הכדור או השחקנית.

אצל חלק מהשחקניות יכולת התגובה המהירה טבועה כחלק משאר היכולות לבצע דברים במהירות. יכולת זו תלויה בעיקר ביכולת הכוח המתפרץ של כל שחקנית לכשעצמה וסוגי האימונים אשר היא עוברת בנוגע למהירות תנועה ותגובה. חלק נוסף של התגובה לצורך התמקמות בעמדה שאליה הכדור אמור להגיע הינו על בסיס תוצאות שלוש מהירויות הראשונות. חלק זה עשוי להיות אינסטינקטיבי ובלתי תלוי.

יכולת קריאת המשחק מאפשרת לשחקנית לקבל החלטה לאן לנוע על מנת להגיב, וניתן לשפר יכולת זו על ידי אימונים וצבירת ניסיון. עם זאת, ביצוע תגובה מהירה היא בעיקר עניין של כישרון. ניתן לאמן ולתרגל את השרירים על מנת שיהיו חזקים, וכתוצאה מכך תגדל גם היכולת להגיב מהר יותר, אך זה בערך כל מה שניתן לאמן בעניין זה.

 

מהירות תנועה ללא כדור מתייחסת ליכולת לבצע פעולת משחק ללא כדור בידיים ובמהירות המקסימלית האפשרית, תוך שימוש בתנועות ופעולות מחזוריות או משתנות ואקראיות. בזמן המשחק תמיד קיים מצב בו שחקנית אחת מחזיקה בכדור, בעוד שאר השחקניות בקבוצתה ובקבוצה היריבה נמצאות במצב מוכנות לתגובה מתאימה.

כל השחקניות נעות כתגובה למיקום הכדור: במידה ומתבצעת מסירה או זריקה מדויקת, השחקניות נעות בדרך כלל בתבנית אותה תרגלו באימונים ובמשחקים קודמים. במידה והמהלך לא בוצע במדויק, השחקניות מתארגנות בצורה אקראית מתאימה על המגרש. קבוצות מסוימות בוחרות להנחית כדור לאחר שתי נגיעות בעוד קיימות קבוצות אחרות אשר נוטות לנצל את כל שלוש הנגיעות המותרות בכדור. דבר זה מאפשר לקבוצות יריבות לבצע מהירויות תנועה שונות ללא כדור, כאשר ככל שלכדור לוקח יותר זמן לעבור חזרה את הרשת, כך לכל שחקנית וקבוצה יריבה יש יותר זמן להתארגן בתנועה ללא כדור.

 

מהירות תנועה עם כדור ומהירות פעולת משחק הן היכולות לבצע תנועה עם כדור יחד עם פעולת משחק במהירות המקסימלית ובאות לידי ביטוי בהמשך לכל היכולות הקודמות, יחד עם ניסיון משחק אשר נצבר בקרב השחקניות.

בעוד ששחקניות יכולות לבצע תנועה רבה ללא כדור על מנת לשפר את מהירות התנועה  ותהליך קבלת ההחלטות הכלליים שלהן, ניתן אף לאמן ולתרגל תנועה אגרסיבית יותר כגון קפיצה אנכית לצורך הנחתה או חסימה מתואמת מראש. חשוב לעבוד על נושאים אלה בעקביות על מנת לשמר ולשפר את היכולות בקרב שחקניות הכדורשת, בדגש על אלה אשר לא קיים אצלן ניסיון אימון ומשחק קודם.

 

כמו כן, חשוב לנסות לתרגל מצבי משחק מחוץ לגבולות המגרש עצמו, כגון מסירות ותנועה עם כדור בשטח פתוח ללא רשת וקווי מגרש (רשת דמיונית) ועל מנת לדמות מצבי משחק מוחשיים ככל שניתן. במידה ותודעת השחקניות מספיק טובה, ללא שימוש ברשת וקווים, הן גם ידעו לתרגל זאת בהצלחה ולהביא את התרגול לידי ביטוי בחזרה על המגרש. מצב די שכיח ולא בהכרח נכון, הינו תרגיל מסירות אשר מבוצע בחימום כאשר השחקניות עומדות בצורה משולש סטטי ומוסרות בסדר קבוע אחת לשנייה, ללא תנועה נוספת.

זהו איננו מצב משחק טבעי לחלוטין, שכן במהלך המשחק השחקניות נמצאות בתנועה ומבצעות מסירות וזריקות תוך כדי הטעיות ושינויי כיוון.

לכן, מומלץ לשלב זאת גם בחימום מסוג זה. תרגול מצב משחק ממוקד נוסף בעזרת מגרש, כדור ורשת הינו מצב של אימון בו נמצאות פחות משש שחקניות בכל צד של הרשת.

תרגול של שתיים על שתיים או רביעייה מול רביעייה מסייע לאימון שחקניות בהגברת מהירות התגובה והתנועה עם וללא כדור, כמו גם את היכולת לכסות שטחים נרחבים יותר על המגרש. דרך נוספת לשפר מצבי משחק שונים, מהירויות וחוזק של שחקניות בקבוצת כדורשת יכולה אף להיות שילוב של שחקנים גברים בזמן האימונים.

כך כאשר יגיעו השחקניות למפגש מול קבוצת כדורשת יריבה אשר הנה מהירה ופיזית יותר, כך גם רמת המוכנות שלהן תהיה גבוהה יותר.

 

המטרה הסופית הנה שיפור יכולות השחקניות והגדלת הישגי הקבוצה בענף דינמי ומתפתח, ועל כן חייבים לצאת מדפוס האימונים והפעילויות הרגיל והמוכר על מנת להגיע ליעדים חדשים לאורך זמן. קבוצה יצירתית ומגוונת יותר תהיה גם קבוצה מתקדמת ומצליחה יותר בסופו של יום.

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ומחנות אימון לשחקניות וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page