top of page

כדורשת נשים - טרנד לוהט בארץ!

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת
מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום, 1/4/2013

הן נפגשות פעמיים בשבוע לאימון ומשחק, נהנות בכל רגע, גם מחוץ למגרש. אז מה כל כך מדבק במשחק זה​​?​

 

משחק הכדורשת המקורי, ה-newcomb ball​​, הומצא בשנת 1895 על ידי קלרה גרגורי באייר, מורה לחינוך גופני, במכללת סופי ניוקומב שבניו אורלינס, ארצות הברית - היה זה כשנה לפני המצאת משחק הכדורעף על ידי וויליאם מורגן, מורה לחינוך גופני אף הוא.

ממשחק אשר שולב כתרגיל במהלך שיעורי חינוך גופני בבתי-הספר, הפך לענף בפני עצמו ומאז ועד היום עבר מספר גלגולים ושינויים וידוע על קיומו במסגרות לא תחרותיות או רשמיות במספר מדינות בעולם, כגון ארצות הברית, קנדה, מקסיקו, סין, ארגנטינה, ספרד ואוסטרליה. בחלק מהמדינות, בעיקר הלטיניות שבהן, ידוע המשחק בשם cachibol​​.​

 

לפני מספר שנים הגיע המשחק גם לתודעה הישראלית, ובעיקרה אוכלוסיית הנשים.

 

מדובר במשחק אשר בסיסו ועקרונותיו קלים מאוד ללימוד ולתרגול ואינו דורש ידע ספציפי מוקדם או יכולת גופנית יוצאת דופן. יתרון נוסף במשחק זה הוא שאין הגבלה לגיל שניתן ליטול חלק פעיל בו, החל מילדים ועד מבוגרים בגיל הזהב. זהו ענף ספורט אשר מתאים לכולם. מעבר לכך, מעניק ענף זה אפשרות השתלבות לאלה אשר מתקשים להיות פעילים בענפים תובעניים יותר, כגון ריצה ומשחקי כדור דינאמיים ופיזיים יותר.

 

בסיסו של המשחק כולל שתי קבוצות בנות 6 שחקניות כל אחת על המגרש אשר מתמודדות זו מול זו במטרה לזכות בניצחון. ניצחון במשחק מושג כאשר אחת הקבוצות זוכה ב-25 נקודות בשתי מערכות. במקרה של שיוויון בתום שתי מערכות, משוחקת מערכה מכרעת עד 15 נקודות. נקודה מושגת כאשר קבוצה מצליחה להנחית כדור שנוגע בשטח הקבוצה היריבה או כאשר אחת הקבוצות מבצעת עבירה אשר מזכה את היריבה בנקודה.  חוקים מסוימים עשויים להשתנות בין הליגות.

 

שטח כל קבוצה הינו 9 מ' על​​ 9 מ' כאשר ביניהם ניצבת רשת כדורעף בגובה של 2.24 מ' והכדור חייב לעבור מעל הרשת אל עבר שטח הקבוצה היריבה לאחר מקסימום של שלוש מסירות, כאשר תפיסה ראשונה נחשבת במניין המסירות של כל קבוצה.

את תקציר החוקה המעודכן ניתן למצוא בקישור זה.

 

במהלך עונת הכדורשת מתקיימים בדרך כלל שני מפגשים קבוצתיים, כאשר אחד מהם הוא לטובת אימון ותרגול (וקצת כושר גופני) והשני לטובת קיום משחק במסגרת הליגה המקומית בכל עיר שבה הענף פעיל או במסגרת הליגה הארצית.

 

האימונים והמשחקים מלווים באווירה שמחה ומשוחררת והמפגשים של הבנות הנוטלות חלק מהווה משב רוח מרענן בכל הנוגע לפעילות נשים, אשר חלקן הגדול הן אימהות במשרה מלאה, אשר מגיעות לאימונים ולמשחקים לאחר יום עבודה וטיפול במשפחה ומנצלות בזמן הפעילות את מעט האנרגיות שנותרו להן על מנת לעזור לקבוצתן לנצח ולהתקדם.

 

במהלך העונה, בין האימונים והמשחקים, ולפעמים גם מיד אחריהם, מחליטות בנות הקבוצות להרחיב את החיבור החברתי והספורטיבי ומקיימות מפגשים חברתיים בבתי קפה, ובבתי השחקניות. כך שמעבר לפיתרון של פעילות גופנית ומשחק אטרקטיבי, מספקת ענף הכדורשת יתרונות נוספים בדמות חיזוק קשרי החברות והידידות.

 

בכל שנה מצטרפות נשים חדשות לפעילות בכל רחבי הארץ, בליגה הארצית בכדורשת. בליגה המקומית של כל עיר ואף במסגרת ליגות למקומות עבודה לקבוצות כדורשת.

אין ספק כי אנו עדים לתופעה הולכת ומתעצמת של ענף ספורט אנונימי, לא נפוץ ולא רשמי אשר לבטח יהפוך להיות מוכר ומתקדם עוד יותר בשנים הקרובות בארץ ובכל העולם.

לוני רוזנבלום – מאמן כושר ובריאות אישי בכיר, מאמן כדורשת נשים ומאמן משחקי כדור מוסמך B.Ed מטעם המכללה האקדמית בוינגייט.

bottom of page