top of page

היבטים בהכנת קבוצה לקראת עונת כדורשת חדשה

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת
אימון כדורשת,קבוצת כדורשת,השתלמות כדורשת,מאמן כדורשת,מאמן כדורשת אישי, לוני רוזנבלום, מדריך כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום​, 28/8/2016

כמדי עונה, גם בימים הקרובים מגיע השלב שבו השחקניות והמאמנים צריכים לזנוח את אווירת חופשת הקיץ לטובת תחילת ההכנות לעונת אימונים ומשחקים מאתגרת חדשה.

 

אין זה סוד שתחילתה של כל עונה תחרותית נפתחת בדרך כלל בעבודה קשה אשר כוללת, בין היתר, הכנות פיזיות, מנטליות ובין אישיות בקרב השחקניות בקבוצת הכדורשת.

לשחקניות חדשות ופחות מנוסות עשוי להתווסף גם אלמנט מסוים של מתח והתרגשות בטרם תחילת הפעילות ובעת הצטרפות לקבוצה חדשה.

 

הדבר הכי חשוב, לפני הכל ובכל עונה – האם השחקנית כשירה לתחילת הפעילות?

בנוסף לבדיקות הכלליות הנדרשות מטעם הגוף המפעיל את הליגה הסדירה במהלך העונה, ומאחר ותחום הכדורשת אינו נחשב ענף אשר מתנהל במעקב רופא או פיזיותרפיסט צמוד בכל קבוצה, חשוב לבצע בדיקה אישית ברמה שנתית על מנת לבחון האם קיימת כשירות מלאה לעסוק בכדורשת גם בעונה אשר בפתח. דגש גדול יותר יינתן לשחקנית אשר נמצאת בטיפול תרופתי, אורתופדי או טיפולי אחר ואשר עשויה להיות מוגבלת בצורה כזו או אחרת במהלך העונה, או לכאלה אשר קיימת אצלן היסטוריה רפואית משפחתית העלולה להוות בעיה במהלך הפעילות. כמובן שחושב לידע את המאמנים, בכל מגבלה אשר צצה במהלך הפגרה, תחילת הריון וכדומה.

 

קביעת מטרות ויעדים אישיים וקבוצתיים

בכל קבוצה תחרותית אשר "מכוונת גבוה" חשוב מאוד לקיים שיחת פתיחה ותיאום ציפיות בתחילת העונה. בין השאר, על המאמנים להעביר את ה"אני מאמין" שלהם לגבי דרך האימון, בנוגע לקידום ושיפור השחקניות והקבוצה והשאיפות באימונים, בליגה ובמסגרות האחרות. גם מצד השחקניות כל אחת אמורה לסמן נקודות מפתח, יעדים ומטרות אישיות להמשך העונה. 

שחקנית מסוימת תרצה לשפר את המהירות, בעוד שחקנית אחרת תרצה לשפר את טכניקת הניתור וההנחתה שלה וכך הלאה. כמובן שלא הכל אפשרי באותה מידה, אך כל עוד הכל יבוצע בתכנון ובהתאמה לתכניות המאמנים, רוב הסיכויים שהשגת היעדים והמטרות תהיה קלה ויעילה יותר וכך גם הקבוצה כולה תתקדם ותגיע לתוצאות הרצויות...ולא רק בניצחונות.

זה הזמן להיכנס לכושר

הכוונה כאן היא לא רק לכושר משחק אלא לכושר גופני כללי אשר יהווה את הבסיס לעונת האימונים והמשחקים הארוכה והמפרכת. רוב קבוצות הכדורשת התחרותיות נפגשות כפעמיים בשבוע, לאימון ומשחק או לשני אימונים במהלך עונת הפעילות.

בעצימות אימונים ומשחקים כזו, מומלץ לכל שחקנית, בכל רמה של ליגות הכדורשת, לקיים פעילות גופנית נוספת מלבד האימונים ומשחקי הכדורשת על מנת לשמור על יכולת טובה לאורך זמן.

התקופה החשובה להכנת הגוף היא בתחילת העונה על מנת להגיע לכושר כללי וספציפי מספק אשר יהווה את הבסיס למשך כל העונה. עם זאת, חשוב לבצע את ההכנה בצורה יעילה ומחושבת.

יש לשלב בשבועות הראשונים של עונת הכדורשת אימוני סבולת לב ריאה, כוח מתפרץ, שיפור יכולת ההתמצאות וקבלת החלטות בקרב השחקניות, שיפור טכניקה אישית, דינמיקה קבוצתית, חזרה על חוקת המשחק ועוד. גם עבודת פסיכולוגיה קטנה מצד המאמנים לא תזיק לרוב השחקניות והקבוצות בשלב זה. במהלך העונה חוזרים ומשפרים נקודות ממוקדות יותר.

 

יציאה למחנה אימון טרום עונתי או השתתפות בהשתלמות מקצועית

יציאה למחנה אימון והשתתפות בהשתלמויות מקצועיות הינם דברים מקובלים בקרב קבוצות כדורשת רבות. הנושא רלוונטי בתחילת עונת משחקים כמו גם במהלכה, לפי שיקולה ויכולתה של כל קבוצה.

מחנות אימון והשתלמויות מקצועיות הינם המקום בו שחקניות ותיקות כחדשות יכולות למצוא בהם את האפשרות "להוריד קצת חלודה" ולחדד את יכולותיהן וכישוריהן בתחום הכדורשת כמו גם לשפר את הכושר הגופני הכללי.

זהו גם המקום ליצור אינטראקציה וגיבוש טוב יותר בין השחקניות והמאמנים, במידה ואלה מצטרפים לפעילות עם השחקניות.

 

ציוד אימון ומשחק

חלק בלתי נפרד מאימון טוב ומשחק מוצלח הוא הציוד אשר השחקניות משתמשות בו. חשוב מאוד לוודא שהציוד והביגוד אשר בשימוש הינם המתאימים ביותר לענף הכדורשת.

נכון – ברוב המקרים כל חולצת ומכנס ספורט, כמו גם מגני ברכיים, נעליים וגרביים יעשו את העבודה וייתנו לכן מענה לצורך האימונים והמשחקים. עם זאת, במידה וזה אפשרי, עדיף להצטייד בדברים אשר מותאמים לענף הכדורשת כמו בכל ענף אחר.

חולצת הקבוצה עדיף שתהיה מנדפת זיעה לצורך שיפור ההיגיינה והרגשת הרעננות הכללית.

מגני ברכיים חשוב שיהיו איכותיים ועמידים כמו גם מרופדים במקומות הנכונים כגון בקדמת וצדי הברכיים. יש לוודא שהם לא דקים או עבים מדי וכמובן...שיהיו במידה נכונה.

רוב נעלי ספורט יתנו לכן את המענה לאימון ומשחק, אך בכדורשת מומלץ להשתמש בנעליים בעלות סוליית דבש ובולמי זעזועים טובים אשר יעניקו אחיזת מגרש טובה יותר כמו גם החזר טוב יותר מהקרקע בעת ניתור ולחסימה או הנחתה.

קיימות שחקניות אשר ימצאו צורך נוסף להצטייד גם במגני אצבעות, מגני מרפקים וחבישות נוספות. ברמה הקבוצתית ייתכן והקבוצה תרצה להצטייד בתיק עזרה ראשונה, כדורי עף לאימון ומשחק, ציוד נוסף לאימוני כוח וכושר, קואורדינציה ועוד.

 

זהו זה, עברתן על כל המוזכר לעיל? הכנתן את עצמכן ואת משפחתכן לתחילת המסע החדש בעונה הקרבה ובאה? מצוין!

כעת זה הזמן להיכנס לעניינים! קחו אוויר, עברו על לוח המשחקים ונסו להפיק את המקסימום, מבחינה חווייתית ותחרותית כאחד.

 

שתהיה עונת אימונים ומשחקים מהנה ומוצלחת, ללא פציעות ומלאת ניצחונות והישגים!

 

בהצלחה!

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ואירועים לספורטאים וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page