top of page

להישאר בכושר בזמן החופשה 

מאמן כושר אישי, לוני רוזנבלום, מאמן כדורשת

מאת: לוני רוזנבלום​, 16/7/2017

חודשי הקיץ מגיעים לאחר עונת אימונים ומשחקים, ארוכה, קשה ומפרכת, לאחר פעילויות, טורנירים ומחנות אימון שונים ומגוונים.

זוהי הזדמנות מצוינת לקחת הפסקה קצרה לצורך חידוש הכוחות, החלמה מפציעות וגם לא מעט...בשביל הנפש.

עם זאת, לא נרצה לחזור לפעילות בעוד מספר שבועות כאשר צריך להתחיל לפתח ולטפח את הכושר הגופני הכללי וכך גם את כושר המשחק לגמרי מאפס.

 

אז מה עושים?

להלן נדון במספר אפשרויות ופתרונות למשך תקופת הקיץ ולזמן שנותר עד לחזרה לפעילות הכדורשת השגרתית. 

תחילה חשוב לזכור, כי בספורט בכלל, הפסקה בביצוע פעילות מסוימת אינה חייבת להיות בצורה מוחלטת אם לא באמת חייבים בכך מבחינה פיזית או מנטלית...או שניהם יחד.

אם בכל זאת החלטתם (בעיקר השחקניות) לעשות הפסקה מתחום הכדורשת עד לפתיחת העונה הקרובה עשוי להיות בכך יתרון חשוב, שכן כך תאלצו את עצמכם לפתח את ה"רעב" והציפייה לחזרה לאימונים ולמשחקים עם הקבוצה או הנוכחית או בקבוצה חדשה ובליגה שונה.

 

במידה ושחקנית מחליטה לבצע הפסקה מהפעילות האינטנסיבית והמחייבת של מהלך העונה, אך בוחרת לשמר פעילות מינימלית בתחום הכדורשת, עדיף שתעשה זאת במסגרות לא תחרותיות ולשם ההנאה נטו כגון משחקים עם חברות, משפחה, בפארק, על חוף הים וכדומה.

 

לכל אלה אשר ללא מעט אתגר לא יכולות לעבור את הקיץ, ניתן לנצל זמן זה כדי לעבוד ולשפר את הדברים הקטנים והבסיסיים, החל מידיעת והבנת חוקת המשחק, דרך שיפור מיומנויות כגון תפיסה, מסירה, הנחתה, חסימה, ראיית משחק כוללת וכושר גופני כללי וספציפי המותאם למשחק הכדורשת (מהירות, זריזות, ניתור, כוח מתפרץ וכדומה). מומלץ לבצע גם אימונים פונקציונאליים לשיפור היכולות הכלליות והממוקדות.

כמובן שבאותה הזדמנות ניתן לעבוד ולשפר גם את היכולות והכישורים המפותחים והמתקדמים יותר וכן את היצירתיות במשחק, בין אם זה בעבודה אישית ועצמאית, באימונים זוגיים או קבוצתיים עם המאמנים, אימוני כדורשת אישיים ועוד.

 

בנוסף לכל הנזכר לעיל, להלן מספר רעיונות נוספים לשמירה על הכושר הכללי כדי שהקיץ לא יבטל לגמרי את כל מה שעבדתן עליו במשך כל העונה החולפת. בין אם בחרתן להישאר בארץ או אם מתוכנן לכם טיול וחופשה בחו"ל, הדברים הבאים יעזרו בעיקר לכן השחקניות להגיע לפתיחת העונה במצב סביר ומעלה:

תכננו זמן לפעילות הכולל מקסימום תנועה בכל יום – אם בארץ, אז צאו לעיר, לפארק או למסלול מתוכנן אחר, ואם בחו"ל נסו להגיע לאתרים אשר ניתן לבלות בהם תוך כדי תנועה. אם בדרך לחופשה בחו"ל קיימת עצירה לכמה שעות בשדה תעופה עם מרחב תנועה מספק, נצלו זאת כדי להפוך אותו למסלול הליכה והכירו אותו לאורכו ולרוחבו עד לטיסת ההמשך.

באותו עניין, אם התכנון הוא ליהנות מנופים ומרחבים בשטח העיר/מדינה אליה תגיעו, השתדלו לעשות זאת גם רגלית ולא רק בנסיעה.

 

שחקו עם הילדים – כי אין כמו לרוץ ולהשתעשע עם הילדים בגינה, בפארק, בבריכה או על חוף הים ואם על הדרך שורפים כמה קלוריות אז בכלל טוב.

 

השתמשו במדרגות – בכל הזדמנות ובמקום במעליות. בבניין המגורים, במלון...ואפילו במגדל אייפל. מדובר בפעילות מצוינת ואשר צורכת לא מעט אנרגיה. כך גם בכל אביזר וציוד נוסף שנמצא בהישג יד ויכול לשמש לאימון סבולת ו/או כוח.

 

מתכננים ארוחה במסעדה? נסו לחפש כזו שניתן להגיע אליה ולחזור ממנה ברגל. אם אפשר לקזז קצת מהקלוריות שנעמיס בהלוך אז למה לא? כמו כן, אם בכל זאת בחרתם להגיע עם רכב לבילוי, או אפילו במסגרת העבודה, נסו להחנות את הרכב כמה שיותר רחוק על מנת שתוכלו לבצע פעילות צעידה מסוימת לשני הכיוונים. גם כאן הרווח כולו שלכם.

השתתפו בפעילויות מוכרות ונסו פעילויות חדשות כאחד – בין אם אולם הספורט או מועדון הכושר נמצאים בקרבת מגוריכם, לא מן הנמנע שתנסו פעילויות חדשות ומאתגרות. נסו לטייל במסלולי טבע, בצעו שחייה בים ובבריכה או התנסו בשיט קיאקים, בריקודים קצביים או אפילו הישארו בתחומי הכדורשת אך בסגנון שונה...כגון כדורשת חופים, על דשא, במים ועוד.

 

העריכו את ההנאה וההצלחה – בכל יום שמתחיל עם ציפייה לכל הפעילויות המתוכננות, שמחו על כך שביכולתכם לעשות אותן, מבחינה קוגניטיבית ותנועתית ונצלו זאת כדי לקדם את עצמכן אל עבר האתגר הבא בעונה שתחל ממש בקרוב.

 

 

לוני רוזנבלום B.Ed - מאמן כושר ומאמן כדורשת, בוגר המכללה האקדמית בווינגייט, מאמן קבוצות כדורשת וכדורעף, מפעיל סדנאות, השתלמויות ואירועים לספורטאים וקבוצות.

www.loniros.com

bottom of page